Alternatywnymi formami wychowania przedszkolnego są punkty przedszkolne oraz zespoły wychowania przedszkolnego. Są one inną od przedszkola publicznego formą wychowania i edukacji dzieci w wieku 3-5 lat i mogą być prowadzone przez osoby fizyczne oraz osoby prawne takie jak np.: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, związki wyznaniowe itp. Osoby te zgodnie z art. 90 ust 2d ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr.256 poz. 2572 z późn. zmianami) mogą otrzymać na każde dziecko dotację z budżetu gminy w wysokości 40 % kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym.
Nowe punkty nie muszą pracować codziennie, minimalnym czasem pracy są 3 godziny dziennie i nie mniej niż 12 tygodniowo. Zajęcia mogą być prowadzone w grupach liczących od 3 do 25 dzieci przez osoby posiadające kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkoli.
Osoby prawne lub fizyczne, które będą zdecydowane założyć tzw. domowe przedszkole muszą zapewnić odpowiednio wyposażony lokal spełniający wymogi SANEPIDU i ochrony ppoż. oraz zatrudnić nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami.
Do założenia przedszkola alternatywnego potrzebne jest również uzyskanie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
Osobom zainteresowanym informacji oraz pomocy udzieli Miejski Zarząd Placówek Oświaty w Bielawie, ul. Wolności 57 II piętro, tel. 074 64 52 204.